Cierpliwość jest kluczem do szczęścia.
Przysłowie greckie
Cierpliwość jest coraz bardziej pomijanym zagadnieniem, pomimo że odgrywa ona ogromną rolę w wielu aspektach życia. Przez powszechny konsumpcjonizm i agresywny przekaz reklamowy, wierzymy że szczęście jest osiągalne bez wysiłku, od razu. Wystarczy kupić odpowiedni produkt, a jak za dotknięciem różdżki zmieni się cała Twoja rzeczywistość.
To niestety iluzja, w której coraz bardziej zatraca się społeczeństwo. Prawdziwy rozwój w kierunku lepszego życia wymaga wysiłku i czasu. Z tego powodu cierpliwość stanowi ogromny atut, szczególnie na samym początku drogi w jakiejkolwiek dziedzinie.
W dzisiejszym artykule postaram się przedstawić sposoby na bycie bardziej cierpliwym na ścieżce rozwoju.
Bądź realistą
Pomyśl o wszystkich swoich marzeniach oraz kiedy je spełnisz – następnie pomnóż ten czas razy trzy.
Kiedyś zasłyszane
Zbyt optymistyczne podejście bez odpowiednich zasobów to najkrótsza droga do rozczarowania, a tym samym spadku motywacji i wiary w swoje możliwości.
Pamiętaj, że droga do sukcesu nigdy nie jest prostą linią, a nieprzewidziane zdarzenia mogą wycofać Cię kilka kroków wstecz. Uwzględnij zatem taką możliwość i zrób wszystko, aby zminimalizować ich negatywne skutki.
Przesadnych optymistów zatrzymują właśnie takie momenty. Nie są oni po prostu na nie gotowi, a nawet mogli do nich swoim „zbyt” optymistycznymi decyzjami doprowadzić.
Realizm pozwala Ci zachować rozwagę i opanowanie podczas podejmowania różnorodnych decyzji. Pamiętaj bowiem, że przed dylematami stajemy każdego dnia, a to właściwe wybory torują drogę do sukcesu.
Nie nadawaj zbyt wielkiego znaczenia nagrodom
Ekscytacja związana z oczekiwaniem na nagrodę po Twoich wysiłkach bardzo często szybko gaśnie, gdy przekonujemy się, że „nowa zabawka” wcale nie daje tyle szczęścia, ile z początku nam się wydawało. Dotyczy to szczególnie materialnych dóbr.
Oczywiście, nie należy popadać jednak ze skrajności w skrajność. Nagrody pozwalają nam utrzymać motywacje i zawsze jest na nie miejsce. Jak to w życiu najważniejszy jest odpowiedni balans…
Ciesz się swoimi osiągnięciami i nagrodami, ale nie pozwól aby odwiodły Cię one od Twojej autentyczności, ani od siebie uzależniły. Nie jest to łatwe, bo każda nagroda jest silnie powiązania z wystrzałem dopaminy (przekaźnika przyjemności) w mózgu, który za każdym razem domaga się coraz silniejszego bodźca, aby uzyskać ten sam efekt.
Uwikłanie się w spiralę niekończących się nagród może okazać się zatem katastrofalne w skutkach. Nie oznacza to jednak, że nie można pozwolić sobie na zdrowe uwolnienie dopaminy po wykonaniu ciężkiej pracy. Kolejny raz najważniejsza jest równowaga…
Czerp radość z procesu
Tylko czerpanie radości z procesu daje stabilną i długotrwałą satysfakcję z wykonywanej pracy, jak również jest fundamentem budowania cierpliwości.
Podchodząc do rozwoju w taki sposób potrafimy czerpać zarówno radość z sukcesów i porażek. Nie oczekujemy zatem niecierpliwie za zakończeniem bolesnego procesu, gdyż sam w sobie jest on dla nas przyjemnością.
A co najważniejsze – czerpiemy radość z naszej codziennej pracy pod warunkiem, że nie wykonujemy jej tylko dla pieniędzy.
Ilu na świecie zgorzkniałych i uwikłanych w depresję ludzi z wydawałoby się dużym sukcesem zawodowym na koncie. Stając się więźniem pracy, która nie sprawia radości właśnie taki się stajesz. A to chyba dalekie od definicji sukcesu? Nie zawsze można zacząć nowe życie na pstryknięcie palcem, jednak spróbuj stworzyć plan, którego realizacja skieruje Cię w kierunku bardziej satysfakcjonujących zajęć.
Doceniaj siebie
Kolejnym elementem układanki jest umiejętność doceniania siebie. Jeżeli tego nie potrafisz, świat reklamy spieszy z sugestią, co zapewni Ci „większą wartość”.
Nie wpadaj w samozachwyt, aby nie przestać być realistą (pisałem o tym wyżej). Miej w sobie jednak umiejętność realnego doceniania swojej pracy, chęci, mocnych stron. Zdrowa wiara we własne atuty pozwoli Ci zrozumieć, że idziesz we właściwym kierunku i w swoim czasie osiągniesz sukces.
Doceniaj małe sukcesy każdego dnia, a przyciągniesz ich więcej. O tym mówi prawo przyciągania. Nie próbuj jednak przyspieszać tego procesu, a pozwól na naturalne ułożenie się zdarzeń we właściwy sposób.
Bądź dla siebie wyrozumiały
Krytykujesz siebie od lat, ale to nie działa. Spróbuj więc schlebiać sobie i zobacz, co się stanie
Louise L. Hay
Pamiętaj, że jesteś człowiekiem i masz pełne prawo do popełniania błędów. W takich momentach może wydawać Ci się, że cofasz się do tyłu. To tylko złudzenie. Porażki to coś, co umożliwia nam kierowanie się do przodu, dzięki lekcjom, jakie ze sobą niosą.
Prawdopodobnie będą momenty słabości, braku wiary, braku pewności siebie. Najważniejsze, żebyś umiał lub umiała się od tego oddzielić i działać pomimo wszystko. A nawet jeśli trafi się mało produktywny dzień – poszukaj powodów i spróbuj stawać w tym lepszym. Czasem jednak warto dać sobie na totalny luz (jednak należy ostrożnie oczywiście podchodzić do tego stwierdzenia, aby nie traktować jej zbyt często jako usprawiedliwienie).
Karanie siebie za błędy nie przynosi absolutnie żadnych korzyści. Jesteś człowiekiem i miałeś lub miałaś prawo postąpić w niewłaściwy sposób. Teraz wyciągnij wnioski i nic ponadto. Otrzep się i idź do przodu.
Ciesz się z małych sukcesów
Stałe niezadowolenie z efektów swoich działań to najszybsza droga to wypalenia. Z tego powodu wspominałem już wyżej o istocie „doceniania siebie”.
Radość z małych zwycięstw pozwoli Ci utrzymać motywację w szerokim horyzoncie czasowym, dlatego staraj się doceniać momenty, w których po prostu coś Ci się udało – nie musi to być nic wielkiego.
Umiejętność cieszenia się z małych sukcesów zbuduje większą wiarę i pewność siebie. Z tymi cechami o wiele łatwiej osiągać spektakularne sukcesy, które wymagają większego nakładu energii i czasu.
Sukces to maraton
Cierpliwe podejście zmienia emocjonalną relację z sukcesem. Nie pozwól, aby wizja lepszej przyszłości przysłoniła Ci radość bycia tu i teraz – czyli miejsca, z którego czerpiesz inspirację i energię życiową.
Ponadto ciężko osiągnąć stabilność w sukcesie, jeżeli opierasz go na krótkotrwałych działaniach. Pamiętaj, że sukces jest tylko wypożyczony i nie posiadamy go na stałe. Nie ważne jak znajdziesz się wysoko, możesz bardzo szybko spaść – świat jest pełen przykładów takich ludzi.
Każdego dnia zastanów się czy postępujesz i myślisz we właściwy sposób. Jeśli popełnisz błąd, wyciągnij wnioski i nie atakuj siebie. Za każdym razem kontroluj swój życiowy kurs i wracaj na niego jak najszybciej po każdorazowym zabłądzeniu.